Vanemlus ja vaimne tervis

Lapsevanemaks ei sünnita, vaid kasvatakse koos lastega. On normaalne tunda ennast aegajalt väsinult ning leida aega puhkamiseks, et eemalduda kodusest kärast. Enda füüsiliste ja emotsionaalsete vajaduste tahaplaanile jätmisel vähenevad vanemana toimetulekuvõimed. Tekib oht püsistressile, kiirele ärrituvusele ja üleüldisele kurnatusele kuni läbi põlemise sündroomi tekkimiseni. Tasakaalus olev inimene peab paremini vastu stressile ning tuleb toime pingelistes situatsioonides.

Vaimsete ressurssite taastamiseks on oluline olla aus ja välja öelda enda rasked tunded. Alati ei mõista lähedased probleemi sügavust ja arvavad, et vanemad peavad saama oma lapsega hakkama. Paraku tulevad inimesed erinevatest taustsüsteemidest ja laste kasvatamisel võivad päevavalgele ilmuda enda lapsepõlve lahendamata probleemid. Sellises olukorras võiks vanem pöörduda abi saamiseks psühholoogi poole, et välja selgitada segava mälestuse sügavus.

vennad

Vaimse pingega toimetulekul on abiks sarnase kogemusega inimesed, kelleni jõuab läbi sotsiaalmeedia gruppide või tuttavate kaudu. Kindlasti tasub pöörduda ka perearsti poole, kus saab suurema kriisi korral suunamise spetsialisti vastuvõtule. Teinekord aitab inimese ära kuulamisest või liitumisest mõne vanemluse programmiga. Praegusel keerulisel ajal on inimesed avatumad ja lahkesti nõus abi osutama.

Kui tervisemure jääb püsima, internetist või raamatutest loetud ei aita, arsti juurde minna ei taha või raske leida sarnase mõtteviisiga inimesi, saab pöörduda kogemusnõustaja vastuvõtule. Kogemusnõustaja saab jagada enda taastumislugu ning olla toeks raskes olukorras.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga