Lihtsasti teostatavad harjutused avardavad loovust ja annavad hea enesetunde. Enne mõttetegevusele häälestamist võid lõdvestada oma keha. Mõnikord aitab enesega kontakti saamiseks sügavalt sisse ja välja hingamine. Võib teha pikemaid harjutuste seeriaid või panna taustale mängima vaikse muusika.
Lõdvestumist toetab, kui istud toolil, käed süles ja jalatallad kindlalt vastu maad. Toeta selg vastu tooli seljatuge ja sule silmad. Hinga sügavalt sisse ja veidi aeglasemalt välja. Jälgi hingamisel oma keha ja hingetõmbeid, kuidas õhuvoolu sisse liikumisel kõhu piirkond vaikselt tõuseb ja välja hingates langeb. Naudi sisemist rahutunnet.
Peale lõdvestust paraneb aju verevarustus ja suureneb enesega rahulolu. Saad hakata tegelema enda jaoks oluliste teemadega. Mõnikord võivad harjutused tuua kaasa äratundmisrõõmu ja teinekord viha. Kõik tunded on õiged, sest muutumine on pidev protsess. Iga uus teadmine salvestub ja leiab ajas õige koha. Seepärast ei ole kunagi algav päev täpselt samasugune, kui eelmine. Kui tunned, et ei jaksa enda teemadega edasi tegeleda, võta selle jaoks aega.
Hea teada!
Hingamine aitab rahuneda, kuid esialgu püüa mitte liiga sügavalt sisse-välja hingata, sest pea võib hakata ringi käima. Tee harjutusi tasakaalukalt ja endale sobivas tempos. Kui tunned ebamugavust, võid alati katkestada harjutuse.
Töö iseendaga
Motivatsiooni leidmine ei ole alati lihtne olukorras, kus tulevik tundub ebakindel. Lootuse elluäratamine vajab harjutamist ja eneseusu taastamist. Väikesed harjutused ei võta palju aega, aga annavad võimaluse järjepidevuseks.
- Abiks on nädalaplaani pidamine toetavatest tegevustest
- Kirjuta ja pea arvestust, kui palju oled igapäevaselt ellu viinud
Programm algab turvatunde taastamisega, et jõuaksid lähemale iseenda tunnetele.
I nädal: Turvatunde taastamine
1. Luba endale mängida mõttega, kes Sa oled.
See on lihtne harjutus ja vajab kolme veergu (A4 paberil, vertikaalselt). Kirjuta või joonista veergudesse, mida tahaksid enda kohta öelda.
Kuidas teised mind näevad? | Kes ma olen?* | Kes ma tahaksin olla? |
Enda väärtustamine ja olemasolevatele ressurssidele ning tugevustele toetumine võimaldab ellu viia unistusi. Kui teise ja kolmanda veeru vahel näed suuri erinevusi, siis võid ennast tunnustada. Öeldakse, et tuleb suurelt unistada, muidu ei tule muutust. Ja loovuse teooria kohaselt aitab uudsus hoida meeled ärksana.
2. Staatuste nimetamine
See on minu lemmikharjutus. Väga lihtne viis leida vähemalt kümme omadust, kellena ennast esitleda. Näiteks võid olla lapsevanem, poeg / tütar, kolleeg, abikaasa, koeraomanik jne. Samuti võid olla juht, seltskonnalõvi, pikk, lõbus, huumorimeelega, sportlik, kena välimusega. Kui oled leidnud sind kirjeldavad omadused, vali nendest välja kolm ja mõtle, kuidas need sind igapäevases elus aitavad.
2. Tänulikkuse mandala (Buchalter, 2015)
- Joonista paberile suur ring;
- täida ring väljalõigetega või joonista ise sümbolid, mis on sinu elus olulised ehk mille üle sa tänulik oled.
II nädal: Identiteeditunde taastamine
1. Unistustes kaevamine (Cameron, 2013)
Endas selgusele jõudmine võtab aega ja vajab pühendumist. Abiks on kriitikavaba meel ja enda vastu aus olemine. Püüa vastata harjutustes küsimustele kiiresti ja spontaanselt.
Vali välja üks endale üles kirjutatud tegevustest ja vii see nädala jooksul ellu.
2. Ajas rändamine (Cameron, 2013)
Oleks tore minna tagasi aega, kus elu tundus vähem murelik. Lapsepõlve peetakse sageli õnnelikuks kuna tavapärastes tingimustes veedavad lapsed aega mängides.
Mine tagasi enda lapsepõlve vanuses kaheksa eluaastat. Mida sulle meeldis teha? Mis olid su lemmikasjad? Kirjuta kiri enda kaheksa-aastaselt minalt oma praeguses vanuses minale. Mida sa endale ütleksid?
3. Joonista oma elu ratas.
- Värvi ringis olevad sektorid vastavalt, kui suure osakaalu sinu elust moodustavad.
- Vahel on mõnda ala vaja suurendada või võtta vähemaks.