Kuidas armastus on seotud sõltuvusega?

Sõltuvusse ei satuta üksnes alkoholist või uimastitest. Ka liigne interneti kasutamine, hasartmängu mängimine, tubaka tarvitamine, liigsöömine või ostuhullus võivad saada sõltuvusteks. Ja see nimekiri võib veelgi jätkuda. Psühholoogid on teinud kindlaks, et sõltuvus võib alguse saada igavusest või uudishimust, et asendada ebameeldivad tunded millegi meeldivaga. Kui tegevusest saab peamine ajatäide ja ülejäänud elu jääb seisma, ongi käes sõltuvus.

Samasuguse tulemuseni jõuti katselaboris, kus katseloomad said valida kahe joogianuma vahel – naudingut pakkuv segu ja puhas vesi. Kui  katseloomade sotsiaalsed ja füsioloogilised  vajadused olid täidetud, ei tundnud loomad huvi naudingut pakkuva joogi vastu. Sama katset oli varasemalt läbi viidud tühjas puuris üheainsa isendiga, mille tulemusena valis katseloom naudingut kaasa toova joogisegu.

Sotsiaalne heaolul on oluline ka loomadele. Vajadus kaaslase vôi õnnetunde järele mõjutab meeleolu. Samal põhjusel võib saada alguse pikaajaline rahustite või  unetablettide kasutamine, mis omakorda toob kaasa lisaprobleeme. Organism harjub medikamentidega ning vajab üha suuremaid annuseid. Paraku inimese ängile see lahendust ei too. Ravimi eesmärk on ebameeldivate sümptomitega toimetulek, kuid pikas perspektiivis ei päästa häirivate küsimustega tegelemisest. 

Oma murekohti saab terviklikumalt lahti harutada nii rühmatöös kui individuaalteraapias.

Ted loengusarjas jagab Johann Hari uusi vaateid sõltuvusprobleemidele :

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga