VajadusTEST

Käisin 2017 a sügisel vaatamas tantsuetendust „VajadusTEST“. Omapäraseks teeb etenduse külastuse juba sinna jõudmine. Just samal hetkel, kui olin sõitmas autoga kümne minuti teekonna kaugusele Tallinna Puuetega Inimeste Kojas toimuvale etendusele, hakkas sadama meeletult lumelörtsi. Seda tuli nii palju, et võimatu oli autoaknast välja näha. Olenemata maksimaalse kiirusega töötavatest kojameestest ei õnnestunud tihedast sajust läbi näha.

Sõitsin harjumuspäraselt mööda Mooni tänavat Endla tänava suunas ja kaotasin täielikult kohataju. Mul puudus orientatsioon millisel Tallinna tänaval parajasti viibin ja kas üldse õigeks ajaks kohale jõuan. Mind tabas meeletu abituse tunne, sest ei tahtnud hiljaks jääda ja pidin kohale jõudmiseks kasutama intuitsiooni. Ja tõepoolest jõudsin peale mõningaid tagasipöördeid välja tuttavale tänavalõigule. Olin õnnelikult jõudnud kohale.

Etendus algas samas rütmis ja pimedas saalis alustasid tantsijad oma liikumist. Oli kuulda ainult sammude sahinat ja iga uue tantsija lisandumisel kasvas rütmiline heli. Lavastus võimaldas erinevate tajudega võtta vastu laval toimuvat kasutamata korraga kõiki meeli. Etenduse kaudu sai kogeda, kuidas võib välja näha võimetus liikuda või teisest inimest arusaamine olukorras, kus ta meeletult püüab häält omamata rääkida oma kurba lugu. Olenemata soovist olla mõistetud, ei saa kuulaja seda teha oskamata tummkeelt.

Igapäevases elus püüame ennast teha teistele arusaadavaks, aga see ei õnnestu millegipärast. Võime jääda arusaamatuteks rääkides sama keelt või püüdes järgi teha sarnaseid liigutusi. Meie vajadused ei ole alati üheselt arusaadavad sageli mitte ka endale. See on koht, mida võiksime märgata ja austada iseendas või teistes inimestes. Kui näeme enda jaoks võõrastavat olukorda, oleme sageli ülekohtuselt kriitilised ega suuda mõista toimuvat. Samas kurvastame, kui meid ei mõisteta või ei võeta omaks.

Rohkem tolereerimist erinevatele vaadetele ja teineteise aktsepteerimine aitaks erinevate vajadustega inimestel tunda ennast mugavamalt.

Lisainfot leiab:

ERR uudised

Vajadustest.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga