Kaunitar või koletis

Inimene on imelik olend, sest oleme pidevalt mõjutatud erinevatet väljadest. Psühholoogid on vaielnud teemade üle, mis mõjutab kõige rohkem inimese arengut. Meid ümbritsev keskkond on selleks üks olulisemaid mõjutajaid. Saame teistelt inimestelt suurel määral signaale, kuidas võiksime ennast tunda – kas hästi või halvasti.

Inimene võib olla vastuvõtlik igasugustele muutustele, nii positiivsetele kui negatiivsetele. See hakkab omakorda kujundama inimesele soodsat või vähem soovitud tulemust. Mida teha selleks, et elus oleks rohkem positiivseid olukordi kui mõrudaid hetki? Selleks võivad olla head sõbrad, tore perekond, raamatud või lood meist endast või kellegi teise eludest.

Olen saanud inspiratsiooni oma sõpradelt ja loovusega kohtusin uuesti külaskäigul Pärnatalus. Selle ajaga olen jõudnud lähemale iseenda sisemaailmale ja leidnud rohkelt kaasamõtlemist ja avastamisrõõmu erinevatest vaadetest. Iga inimese lugu puudutab erinevalt, mis toob äratundmise või paneb mõtlema maailmaasjade üle. Lood võivad pakkuda hämmingut või mõjuda tervendavalt.

Muistendid ja lood on käinud alati inimestega kaasas, et aidata mõista või toetada inimesi eluteel. Seda traditsiooni saab jätkata ka täiskasvanuna ja teeme igapäevaselt valikuid tekstide lugemisel või filmide vaatamisel. Inimene on emotsionaalne olend ja suhted mõjutavad meie tundeid , mis on sageli ülekantud lähedastelt inimestelt. Paremal juhul oleme nende inimeste väljas, kelle arvamus meile loeb. Kuid külge jääb ka kõik ülejäänud, mida ei taha omaks võtta. Pikaajaline kokkupuude hakkab paratamatult avaldama mõju enestundele või edaspidisele mõtteviisile ja käitumisele.

Muistendid on abistavaks teejuhiks, kui ei leia üles  õiget teeotsa. Mind on mõjutanud Clarissa  Pinkola Estes kogumik lugudega erinevate kultuuride muinasjuttudest. Autor toob lugude kaudu esile olulised ühiskondlikud suhted ja rollid meeste-naiste vahel, mis õpetavad toime tulema keeruliste olukordadega.  Raamatu koostaja on Mehhiko päritolu psühhiaater, kes on ise kogenud lugudesse peidetud sündmuste tervendavat jõudu. Jagatud lood aitavad korrastada mõtlemist tuues lähemale nii hirmud kuid pettumused ja annavad lootust kurjast võitu saamiseks.

Lugudese on peidetud ka õpetussõnad, mis võivad olla hoiatuseks nagu noortele naistele loodud jutustused „Kaunitar ja koletis“, „Sinihabe“ jne. Sinihabet teatakse paljudes kultuurides ja  lugu on kõigile tuttav, kuidas nooruke naine läheb uhkesse häärberisse elama oma rikka kaasa juurde. Naise rõõm on suur, sest talle usaldatakse uhked ruumid ja rikkalikult varandust. Samal ajal on loosse sisse põimitud ka keeld, millest ei oleks tohtinud üle astuda.

Samuti on iseloomulik antud loole noore inimese uudishimu, mis toob häda kaela. Ütleb vanasõna, et kõik mis hiilgab, ei ole veel kuld. Nii ähvardas ka loos olevat naist keelust üleastumisel surm. Õnneks jõuab nooruke tüdruk kohutavast olukorrast põgeneda ja pääseb kõige hullemast. See on suurepärane õpetuslugu, kuidas iseseisvasse ellu astumisel olla teadlik varitsevatest ohtudest .

Sageli ei olegi valmis endale tunnistama, et meid mõjutavad erinevad lood või oleme ise lugudes osalised. See äratundmine tekib iseenesest ja ajapikku. Siinkohal aitab aja maha võtmine ja endasse vaatamine, et kohtuda enda sees peidus olevate lugudega. Meie lugudest võib olla abi teistele, kui oleme valmis seda jagama. Iga lugu hakkab elama oma elu.

Rõõmsat aasta lõppu!